Są to: lelek timorski (Caprimulgus ritae), oceannik andyjski (Oceanites barrosi), tarczomrowiec rdzawy (Sakesphoroides niedeguidonae), żałobnik andyjski (Trichothraupis griseonota) i gigancik północny (Patagona chaski).
Lelek timorski (Caprimulgus ritae)
Lelki to bardzo ciekawa grupa ptaków, w Polsce również żyją jej przedstawiciele (lelek kozodój - przylatuje do naszego kraju z Afryki tylko na sezon lęgowy, prowadzi nocy styl życia, poluje na duże ćmy). - Lelek timorski został odkryty na wyspie Timor, w południowo-wschodniej Azji, z dala od dużych ośrodków naukowych - powiedział w audycji "Eureka" prof. Piotr Tryjanowski, szef Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wybitny badacz ptaków i ptasich zachowań.
Oceannik andyjski (Oceanites barrosi)
Oceannik andyjski to ptak morski mieszkający w... Andach. - To nieprawdopodobny gatunek - żeruje na oceanie, a gniazda zakłada w górach. Przedstawiciele tego gatunku są skrajnie podobni do siebie, potrzeba wysokiej klasy specjalisty, by je rozróżnić. Na szczęście są tacy w Chile, gdzie został opisany oceannik andyjski - podkreślił prof. Tryjanowski.
Tarczomrowiec rdzawy (Sakesphoroides niedeguidonae)
Tarczomrowiec rdzawy został odkryty w Brazylii. W jego opisie można znaleźć informację, że na swoje ofiary (głównie mrówki) skacze jak kot. - Ten ptaszek nie jest specjalnie urokliwy. Na pierwszy rzut oka przypomina naszą kapturkę - wskazał gość radiowej Jedynki.
Żałobnik andyjski (Trichothraupis griseonota)
Żałobnik andyjski ma swojego nizinnego kuzyna. - Czasem jest tak, że co dolinka, co stok, gatunki się troszeczkę zmieniają, nie krzyżują się. Gdy dokładnie się przyjrzano morfologii, układowi piór, wokalizacji, badacze stwierdzili, że to nowy gatunek - wyjaśnił rozmówca Krzysztofa Michalskiego.
Gigancik północny (Patagona chaski)
Gigancik północny to gatunek kolibra, jeden z największych, być może nawet - jak twierdzą niektórzy - największy przedstawiciel tego gatunku, odkryty na obszarach górskich Ameryki Południowej. - To, co mnie zaskoczyło, to to, że to jest bardzo stary ewolucyjnie takson - on ma ok. 3 mln lat - powiedział prof. Tryjanowski.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
Gościem "Eureki" był prof. Marcin Słoma z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej - laureat konkursu First Team FNP skierowanego do osób na wczesnym etapie kariery naukowej, które chcą założyć zespół badawczy i prowadzić innowacyjne badania.
Prof. Słoma pracuje nad wytworzeniem nowych materiałów kompozytowych dla elektroniki strukturalnej, bada możliwości zastosowania druku 3D, czyli techniki wytwarzania przyrostowego, w technologii elektroniki drukowanej.
Tytuł audycji: Eureka/Ludzie Nauki/Wieczór Odkrywców
Prowadził: Krzysztof Michalski
Goście: prof. Marcin Słoma (Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej), prof. Piotr Tryjanowski (szef Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)
Data emisji: 29.01.2025
Godzina emisji: 19.10
kk/kor
"Gigantyczny" koliber i inne niezwykłe nowe gatunki ptaków odkryte w 2024 roku - Jedynka - polskieradio.pl